Advent

608-Adventni-venecAdvent je předvánoční období - 4 týdny před Vánocemi. Podle křesťanského kalendáře je to období čekání na narození Ježíše. Toto období se váže s půstem. V církevní tradici se využívá mešních rouch ve fialové barvě. Třetí neděle adventní se nazývá Gaudete, v liturgii je dovoleno užít i barvu růžovou.

Číst dál: Advent

Andělé

608-andel-cert-mikulas-Turnov-05122007-IMG 6747-MaK
Andělé jsou přítomni snad ve všech náboženstvích světa - od křesťanství po islám. Jedná se o jemně hmotné či nadpřirozené bytosti, jejichž posláním je být poslem mezi lidmi a Bohem, případně bohy.

Číst dál: Andělé

Barborky a třešňová větvička

608-barborkyČtvrtého prosince má svátek svatá Barbora. V předvečer svátku - 3. prosince - podle staré české tradice chodívaly po vsi Barborky. Někde dodnes lidé, převážně na vsích, bíle oděnné postavy se závojem potkávají.

Číst dál: Barborky a třešňová větvička

Betlém

608-Betlem-Zahrada-U-smrku-Brno-13122009-IMG 0314-MaKVánoční betlém je symbolickým ztvárněním místa narození Ježíška. Obvykle je jeho centrálním motivem jeskyně nebo chlév s jesličkami a svatou rodinou. Původně betlémy lidé obdivovali v kostelích, postupně se rozšířily i do lidských obydlí. 

Číst dál: Betlém

Betlémské světlo

608-Betlemske-svetloTradice Betlémského světla vznikla teprve nedávno - v roce 1986, kdy pracovníci Lineckého rozhlasu přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti s názvem Světlo ve tmě. Betlémské světlo má ale původ daleko v historii.

Číst dál: Betlémské světlo

Boží hod vánoční

608-Narozeni-Jeziska-Albrecht-Dürer-Adorazione-dei-Magi-Google-Art-Project
Boží hod vánoční je první svátek vánoční - 25. prosince. V tento den si podle křesťanské tradice připomínáme narození Ježíše Krista. 
A protože je tento den vlastně oslavou, je to i den, kdy po adventním půstu přichází na stůl hojnost jídla.

Číst dál: Boží hod vánoční

Děda Mráz, Mrazík

608-deda-mraz
Děda Mráz - p
ostava ze slovanské mytologie. Původně znázorňoval pána severu a mrazu. Proháněl se po svém panství na saních tažených bílými koňmi. Ovládal sněhové bouře, mráz, led a severní vítr. Později se z něj stal dobrotivý děda Mráz, který spolu se svou vnučkou Sněhurkou - sněhovou vločkou - nosí o Vánocích dětem dárky.

Číst dál: Děda Mráz, Mrazík

Vánoce neboli svaté noci

608-koule-stribrne-IMG 9789-MaKPodle čeho nesou Vánoce svůj název? Původ lze hledat v Německu, kde se jim říká Weihnachten, tedy svaté noci. 

Oslava narození Ježíše Krista

Vánoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, k nimž se řadí také Velikonoce nebo Letnice. Křesťané podle tradice oslavují narození Ježíše Krista, a to od 25. prosince, kdy se Ježíš Kristus narodil, až do první neděle po 6. lednu.

Číst dál: Vánoce neboli svaté noci

Vznik Vánoc

608-Giotto-Legend-of-St-Francis-13-Institution-of-the-Crib-at-GreccioJak vlastně Vánoce vznikly? Kořeny lze najít už v době předkřesťanské. Tehdy lidé oslavovali zimní slunovrat. Wikipedie uvádí, že křesťané spojovali datum narození Ježíše Krista mnohem dříve, než císař Aurelianus (žil v letech 270 až 275), který stanovil na 25. prosince svátek zrození nepřemožitelného slunce – latinsky natalis solis invicti.

Číst dál: Vznik Vánoc