Advent

608-Adventni-venecAdvent je předvánoční období - 4 týdny před Vánocemi. Podle křesťanského kalendáře je to období čekání na narození Ježíše. Toto období se váže s půstem. V církevní tradici se využívá mešních rouch ve fialové barvě. Třetí neděle adventní se nazývá Gaudete, v liturgii je dovoleno užít i barvu růžovou.

 

4 adventní týdny

Jak praví Wikipedie, Advent začíná první adventní nedělí adventní, tedy nedělí mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Advent končí západem slunce na Štědrý večer.

 

4 svíčky

Mezi zvyky, které lidé v této době praktikují, patří zapalování svíček na adventním věnci. Každý týden se rozsvěcí na věnci jedna svíce – první týden jedna, druhý dvě, třetí tři, až poslední týden na věnci hoří všechny 4 svíce.

 

4 neděle

K novějším tradicím vážícím se k tomuto období patří jména čtyř nedělí před Vánoci – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Ty mají původ v komerčním pojetí Vánoc. Počínaje Adventem se v minulosti otevíraly vánoční trhy v mnoha městech, obchodníci si zdobili své výlohy a prodlužovali otevírací dobu. V současnosti lze vánoční sortiment zakoupit již od října či listopadu.

 

Děti milují adventní kalendář

Máte-li doma děti, pak se v době Adventu zcela určitě těší na adventní kalendář, kdy každý večer z kalendáře dostanou sladkou odměnu či nějakou malou hračku. Tyto kalendáře mohou být buď kupované nebo, jsou-li k dispozici šikovné ruce, i doma dělané.

 

V České republice se v poslední době ujala také tradice pořádání adventních koncertů pro dobročinné účely, které pořádá například Česká televize.

foto SolLunaWikimedia Commons