Betlém

608-Betlem-Zahrada-U-smrku-Brno-13122009-IMG 0314-MaKVánoční betlém je symbolickým ztvárněním místa narození Ježíška. Obvykle je jeho centrálním motivem jeskyně nebo chlév s jesličkami a svatou rodinou. Původně betlémy lidé obdivovali v kostelích, postupně se rozšířily i do lidských obydlí. 

Figury se mění

Podle dřívějších pravidel nebyly v kostelích k vidění všechny figury betléma najednou, jejich rozestavení se měnilo. Na Vánoce výjev svaté rodiny doplnili pastýři, na Štěpána betlém obohatily figurky koledníků a řemeslníků, na Tři krále do betléma zavítali Kašpar, Melichar a Baltazar.

Betlémy mnoha provedení, i živé

V současnosti existuje mnoho verzí betlémů - od vyřezávaných ze dřeva, látkových, hliněných, papírových až po betlémy živé, v nichž hrají své role lidé i zvířátka. Živě mohou působit i ty neživé, některé z nich jsou pohyblivé.

Na betlém do muzea

V České republice lze navštívit hned několik muzeí betlémů. Nejznámější z nich je pravděpodobně v Třebechovické muzeum betlémů, Pražané to mají blíže do Muzea betlémů na Karlštejně, Severočeši zase do bývalé trafostanice – nyní orloje v Kryštofově údolí. I zde mohou obdivovat mistrnou práci v podobě betlémů. 

V českém prostředí se pro betlém vžil také název jesličky. 

Víte o dalších muzeích a výstavách betlémů? Napište do komentáře a dejte tak tip ostatním.