Betlémské světlo

608-Betlemske-svetloTradice Betlémského světla vznikla teprve nedávno - v roce 1986, kdy pracovníci Lineckého rozhlasu přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti s názvem Světlo ve tmě. Betlémské světlo má ale původ daleko v historii.


Vrátil se živ a zdráv z Florencie. A přinesl světlo

 

Pracovníci prý byli inspirováni pověstí o mladých mužích z Florencie, kteří se v době křižáckých výprav dali naverbovat do křesťanského vojska, aby osvobodili Palestinu od vyznavačů půlměsíce. Jeden z těchto mládenců slíbil, že pokud se vrátí zpět do Florencie živ a zdráv, pak přinese do města plamínek, který bude pocházet přímo z věčného světla hořícího v Betlémské bazilice.

 

Skutečně se tak stalo. Mladíci se po několika letech vrátili živi a zdrávi, avšak tak změněni na těle i na oděvu, že je nikdo nepoznával. Ale nesli s sebou svíci s plamínkem, který byl zažehnut v Betlémské bazilice. A tak začalo plápolat, dle pověsti, první Betlémské světlo.

 

Novodobé světlo díky Lineckému rozhlasu

 

První novodobý převoz Betlémského světla uskutečnil jeden ze zaměstnanců Lineckého rozhlasu v roce 1986. Společně s kamerou a jedním dítětem odjeli do Izraele, odkud přivezli první novodobé Betlémské světlo. A od té doby se stala z jednoho nápadu na sbírku pro postižené děti novodobá předvánoční tradice.

 

Přijďte si pro Betlémské světlo na nádraží nebo do kostela

 

Světlo z Izraele přivážejí skauti, štafetově si je předávají ve svých zemích. Každý zájemce o světlo může přijít na nádraží, zapálit si svoji svíčku od lucerny skautů a přenést si tak kousek věčného světla domů. Ti, co to na nádraží nestihnou, mají podobnou příležitost i v kostelích, kam je světlo z Betléma rovněž přenášeno.

 

Letos skauti po Česku Betlémské světlo rozvezou v sobotu 22. prosince 2012. Cestu Betlémského světla můžete sledovat na Facebooku. Skauti také na webu zveřejnili seznam loňských vlaků, kterými světlo rozváželi. Ten letošní by mohl být podobný.

 

Betlémská tramvaj v Brně

 

Po Brně jezdívá i Betlémská tramvaj, v níž skauti Betlémské světlo převážejí a šíří dál.

 

Přijďte si pro své Betlémské světlo i vy.

 

foto Betlemske-svetlo.cz