Vánoce neboli svaté noci

608-koule-stribrne-IMG 9789-MaKPodle čeho nesou Vánoce svůj název? Původ lze hledat v Německu, kde se jim říká Weihnachten, tedy svaté noci. 

Oslava narození Ježíše Krista

Vánoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, k nimž se řadí také Velikonoce nebo Letnice. Křesťané podle tradice oslavují narození Ježíše Krista, a to od 25. prosince, kdy se Ježíš Kristus narodil, až do první neděle po 6. lednu.

 

Vánocům předchází Advent

Právě 25. prosinec, jako datum Kristova narození, uvádějí již teologové ze 3. století. V České republice je vrcholem Vánoc 24. prosinec – Štědrý den, pro křesťany předvečer slavnosti narození Ježíše Krista. Vánocům předchází doba adventní, neboli Advent.

 

Tradice a symboly

České Vánoce jsou spojovány s lidovými tradicemi a symbolikami. K nim patří zejména vánoční stromek, betlém či jesličky, vánoční dárky, které nosí Ježíšek.

 

Doba slunovratu 

Vánoční svátky jsou také dobou bohatě nazdobených stolů a pestrých dobrot. Nejen děti se každoročně těší na vánoční cukroví nebo vánočku. Už ale daleko před křesťanstvím lidé předzávěr roku oslavovali. Konec prosince je totiž obdobím slunovratu.

 

Trendy doby

V moderní evropské době se původní kouzlo Vánoc někdy vytrácí. Místo klidu a pohody lidé často míří do přeplněných obchodů, což však zase oslavují prodejci. Věříme, že portál Vánoce 2012 vám ušetří čas, který tak můžete věnovat svým blízkým a relaxu.